Το Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε, σε συνεργασία με το Ν.Π.Δ.Δ Πολιτισμού και Αθλητισμού «Δημήτριος Βικέλας» του Δήμου Κηφισιάς, εκδήλωση με τίτλο «Λόγου Τέχνη Ψυχής Ίαμα», στην οποία εισηγητές ήταν ο Λογοτέχνης κος Κωνσταντίνος Γεωργάτος και η dr Ψυχολογίας κα Αγγελική Αρβανιτοπούλου. Θέμα, η συμβολή της λογοτεχνίας στην ψυχική και πνευματική ενδυνάμωση και ανάταση του σύγχρονου ανθρώπου.

Η βραδιά πλαισιώθηκε μουσικά από την υψίφωνο κα Κρίστυ Καθαρίου και τους μουσικούς της. Ιδιαίτερα σημαντική υπήρξε η συμβολή των μαθητών/τριων του 1ου Λυκείου Κηφισιάς, που με την στήριξη και καθοδήγηση των καθηγητών τους, τραγούδησαν και απήγγειλαν στοχασμούς και ποιήματα του κου Κωνσταντίνου Γεωργάτου.

Η εκδήλωση είχε τεθεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Χαιρετισμό απηύθυνε, εκτός των άλλων, η Γενική Γραμματέας Α/βάθμιας, Β/βάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής, κα Αναστασία (Σίσσυ) Γκίκα.